< Попередня новина
23.06.2015 07:19 - давність новини: 10 р.
22 -23 червня на базі Центру відбувся міжнародний семінар
Категорія: Семінари, конференції, зустрічі
Автор: Адміністратор
На базі Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства «Укрцентркадриліс» відбувся міжнародний семінар на тему «Нові інформаційні технології для системи інтегрованої охорони лісів від пожеж на прикладі Чорноморського регіону України».
Семінар відкрив Зібцев С.В. - професор кафедри лісівництва, ННІ лісового і садово-парковогогосподарства, НУБіП України з доповіддю на тему «Роль інновацій та лісопірологічних досліджень в удосконаленні управління лісовими пожежами на землях природно-заповідного фонду в Україні»
В ході даної презентації були висвітлені основні задачі Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж та лабораторії лісової пірології, а саме:
•Розвиток міжнародної співпраці в регіоні.
•Удосконалення законодавчо-нормативної бази та політики в галузі охорони лісів від пожеж .
•Проведення наукових лісопірологічних досліджень.
•Поширення результатів наукових досліджень, знань та найкращого практичного досвіду щодо охорони лісів від пожеж шляхом організації конференцій, семінарів.
•Сприяння створенню тренувального центру з підготовки лісових пожежних на базі Боярської ЛДС.
Також були представлені діаграми, які чітко відображають підвищення температури за останні роки, зростання кількості небезпечних стихійних шквалів , що буде зумовлювати лише зростання кількості пожеж. На особливу увагу заслуговує захист лісів від пожеж на об’єктах ПЗФ, оскільки незважаючи на ряд законів, які визначають порядок проведення робіт на даних територіях, спеціального порядку охорони лісів від пожеж на землях ПЗФ не встановлено. Таким чином необхідний спеціальний порядок управління пожежами на землях ПЗФ, який включає використання вогню, встановлення необхідних пожежних режимів території в рамках існуючих цілей управління екосистемами ПЗФ.
Були також висвітлені основні проблеми технічного забезпечення ОЛП:
•В більшості випадків технічні засоби представлені пожежними автомобілями ЗІЛ, ГАЗ (моделі 70-80-х років), які морально та фізично застріли.
•Наслідки: низька надійність, недостатня маневреність та мобільність при гасінні пожеж, значні витрати води для гасіння, що вимагає додаткових автомобілів.
•Недостатньою є кількість маневрених пожежних модулів для оперативного гасіння та патрулювання.
•У більшості випадків готовність технічних засобів до гасіння великих пожеж недостатня, що призводить до великих площ пожеж.
Доповідь на тему «Сучасні засоби виявлення лісових пожеж»зробивЯворовський П.П. - професор кафедри лісівництва, ННІ лісового і садово-паркового господарства, НУБіП України. В більшій мірі мова йшла про використання безпілотних літальних апаратів в лісовому господарстві. Так, БПЛА при гасінні лісової пожежі можуть успішно вирішити проблему забезпечення розвідки «за найближчим пагорбом». Портативний комплекс з одним або кількома безпілотниками міг би застосовуватися парашутно-десантної пожежної групою або наземним керівником гасіння великої пожежі самостійно. Наявність недорогих БПЛА у віддалених лісництвах може сприяти вирішенню проблеми захисту селищ від загрози лісових пожеж в районах, де в даний час організація постійної авіаційної охорони не проводиться із-за технічних і фінансових труднощів.
Аспіранти кафедри лісівництва Гуменюк В.В, Борсук А.А, Корень В.В.представили змістовну презентацію на тему «Вплив низової пожежі на деревостан та наземні лісові горючі матеріли в соснових лісах центрального Полісся України»та висвітлили основні результати спостережень:
•Протягом першого року після пожежі всихання або перехід дерев з першого ярусу в нижчі категорії стану відсутнє. Отже немає необхідності у проведенні суцільної або вибіркової санітарних рубок.
•Низова пожежа стимулює у насадженні процес відпаду ослаблених та пригнічених дерев з тонких та середніх ступенів товщини і за кінцевим результатом відповідає впливу рубок догляду за низовим способом.
•Низова пожежа знижує до 90% запаси часток ЛГМ розміром <0,6 мм, що робить неможливим виникнення пожеж протягом найближчих років.
Корень В. А. - аспірант кафедри лісівництва НУБіПУ в ході семінару в рамках свого дослідження на тему «Горимість лісів поліської частини Рівненської області» виокремив основні висновки наукової роботи, а саме:
•В окремих випадках готовність окремих ЛП до ЛП періоду недостатня в роки пожежних максимумів, що зумовлює нерівномірність центрів гори мості.
•Всі молодняки та середньовікові насадження з участю Сз більше 5 од. у ТЛУ А-С1-4 повинні бути охоплені профілактичними протипожежними заходами або включені у систему раннього виявлення та швидкого реагування.
•Антропогенні джерела вогню присутні в лісах постійно, проте виникнення пожеж відбувається у періоди низької відносної вологості повітря та підвищеною кількістю днів з посухою.
•Максимальна готовність ЛПС та патрулювання лісів повинні бути забезпечені у 2-3 декадах квітня та травні та у другій частині тижня. Регламент роботи ЛПС повинен визначатись на підставі комплексного показника пожежної небезпеки.
•Протягом 2015 – 2018 рр. можна очікувати наступний багаторічний пік пожеж.
Враховуючи інформативність семінару та обсяги досліджень, які були зроблені вченими, булі виділені і основні проблеми та напрямки розвитку охорони лісів від пожеж, а саме:
•В Україні на даний час використовуються підходи до охорони лісів від пожеж, які базуються на розробках і принципах часів СРСР
•Політичні, соціально-економічні зміни та зміни клімату вимагають суттєвої зміни парадигми лісової політики від охорони лісів від пожеж до управління пожежами.
•Ключовою стратегію управління пожежами повинно бути широке використання сучасних технологій для швидкого виявлення та швидкого та адекватного реагування.
•Ця стратегія повинна базуватись на лісопожежному районуванні території України, оновленому показнику пожежної безпеки за умов погоди (FFI), моделях ЛГМ та поведінки пожежі, оновленій стратегії профілактики, впровадженні обов’язкового тренування лісових пожежних.
|
Коментарів (0)
Коментарі відсутні